Top 5 – najbardziej szkodliwe półprawdy i mity o RPA

Na temat RPA krąży po sieci wiele mitów i półprawd. Nie nazwę ich kłamstwami, bo nie wszystkie nimi są, ale razem z innymi półprawdami budują bardzo nieprzychylny obraz RPA. A to, że nie taki diabeł straszny jak go malują, może potwiedzić wiele osób (również Polaków) mieszkających w RPA oraz grono międzynarodowychh ekspatów z całego świata.

1) Po upadku apartheidu w 1994 roku biali stanowili 20%. Od tej pory ich populacja skurczyła się o ponad połowę.

Biali stanowili 20% ludnosci na poczatku XX wieku.Tuż przed upadkiem apartheidu ich liczba byla największa, różne źródła podają różne liczby, ale generalnie oscylują pomiędzy 5.2-5.5 milionów. Stanowili wtedy ok 10.5% populacji RPA, tak więc ich liczba pozornie się skurczyła. To „skurczenie” polulacji bialych z 20% do 10.5% w tym okresie to sprawa zmian demograficznych (wiecej urodzeń pośród czarnych niż białych), ale rowniez wiekszej dokladnosci liczenia czarnych. Od 1994 do ok 2001/2, gdy liczba białych była w RPA najniższa, wyemigrowało ok. 1 miliona białych. tak więc dużo, bo 20%, ale nie połowa. Od 2002 roku do chwili obecnej liczba białych wzrasta, do tej pory wzrosla o ok. 200 tys. osób. Niekoniecznie ci sami co wcześniej wyjechali, choć znam i takich.

2) Nowa reforma rolna nakazuje oddawanie czarnym zimi za bezcen, farmerzy są mordowani za przyzwoleniem rządu

Nie ma obowiazku oddawania ziemi czarnym za bezcen. W RPA nikt jej nie zabiera i nie dzieli na poletka (to nie Zimbabwe). Owszem, jest taki plan popierany przez skrajna lewice RPA, ale raczej mala szansa, zeby „legalnie” przeszedł, do tego potrzebna byłaby zmiana konstytucji, która każdemu obywatelowi RPA daje prawo do własności. To raczej farmerzy w obawie przed ryzykiem (bo niestety n farmach jest ono wysokie) pozbywają sie mniej dochodowych farm. Co do morderstw na Burach to niestety prawda. Rząd jednak nie przyzwala na takie morderstwa – raczej chowa głowe w piasek bo nie jest w sanie poradzić sobie z problemem przestępczości w RPA. W efekcie wiec pozostana jedynie wielkie, dochodowe farmy ktore stać na uzbrojenie sie po zęby. Farmerzy obecnie stanowią ok 10% populacji białych w RPA.

3) Firmy muszą zatrudniać czarnych bo inaczej płacą wysokie kary

Polityka do której odnosi się powyższe stwierdzenie to BBBEE (Broad Based Black Economic and Equity Empowerment), która nakazuje preferować czarnych. Pisałam o niej w notce Praca w RPA: BBBEE – czyli wyrównywanie szans, takowa insnieje naprawdę i nie jest mitem.
Żadna firma nie ma jednak obowiazku zatrudniania gorzej wykwalifikowanego czarnego, gdyż nie istnieje żaden zakaz zatrudniania bialych ludzi. Istnieją różne poziomy BBBEEE, punkty sa przyznawane za obszary zgodnosci. Najwiecej punktów jest przyznawane za „equity” (czyli do kogo firma nalezy), stąd też białe firmy wchodzą do spółek z czarnymi. Sporo jest przyznawane za management (dodatkowo punktowane są czarne kobiety) – ale tutaj chodzi o stanowiska dyrektorskie. Zatrudniać mozna kogo się da, wiadomo, że preferencje maja czarni, ale nie ma obowiazku ich zatrudniania. Oprocz braku możliwosci startu do przetargow rządowych (co jest zrozumiałe), nie ma zadnych kar za nizszy ranking w BBBEE.

4) Biali są dyskryminowani i mieszkają w białych gettach

RPA to kraj o wysokiej przestępczości – ja nie czuję się dyskryminowana jako biała. Bo za dwumetrowymi murami w domach z kratami w oknach mieszkaja w RPA wszyscy, którym pozwala na to stan posiadania, bez wzgledu na kolor. Nawet przejeżdżając przez township, w co lepszych domach widzisz kraty w oknach. Czarni sami siebie dyskryminuja tymi kratami? Wysoka przestepczość to po prostu jeden ze skutków ubocznych w krajach które przechodza przez okres przemian – bo te w RPA sie nie zakończyły.

5) Za czasów apartheidu zginęlęło mniej ludzi niż za demokracji.

Kiedyś po Wykopie i po prawicowych portalach krążyło ponisższe zdjęcie – liczba ofiar apartheidu: 7 tys, liczba ofiar „demokracji” w RPA –  ponad 328 tys.
1794718_646724675362759_1564881154_nTo, co zrobił „twórca” tego zdjęcia – to porównanie rzeczy nieporównywalnych. Porównał liczbę ofiar do której apartheid się przyznaje, do… CAŁKOWITEJ LICZBY MORDERSTW W RPA odkąd apartheid upadł. Zdjęcie jest tak oczywistą manipulacją, jak porównowanie ofiar bryczki na przestrzeni wieków do ofiar motoryzacji w ostatnich latach. Skoro ofiar bryczek jest tak dużo mniej od ofiar wypadków samochodowych, to samochody są do „D***” i powinniśmy natychmiast się przesiąść do bryczek.
Logika nie warta komentarza…

 

Przeczytaj także:

Reklamy

35 thoughts on “Top 5 – najbardziej szkodliwe półprawdy i mity o RPA

 1. Aż się miło czyta, szkoda że znajomi stamtąd nie potwierdzają tego pięknego obrazu. Ani statystyki, które pokazują zupełnie inny obraz, niż opisany powyżej przez Dawida.

 2. De Klerk jest grabarzem narodu Afrykanerów. To co wyprawiają teraz Murzyni, można śmiało nazwać czarnym Apartheidem. O wiele gorszym od swojego białego odpowiednika, bo jest bardziej krwawy i niezwykle głupi. Jeszcze trochę i RPA stanie się takim samym państwem jak Zimbabwe. Powinniśmy przyjmować w Europie Afrykanerów jako uchodźców, bo w przeciwieństwie do Murzynów czy Arabów ich imigracja przyniosłaby jakiś pożytek.

  • Moim zdaniem RPA nie pójdzie droga Zimbabwe, ale dla górskich farmerów RPA krajem bezpiecznym nie jest. Co do apartheidu, to był i będzie jeszcze przez bardzo wiele lat, czarni są takimi samymi rasistami jak byli kiedyś biali, a apartheid to stan umysłu a nie system polityczny. Co ciekawe, czarni patrzą na wschód, w stronę najbardziej rasistowskich krajów na świecie, Chin i Rosji, i myślą, że mają w nich sojuszników. Sami sobie szykują jeszcze gorszy apartheid.

  • W treści wiele sprecyzowalam. Wpis dotyczy mitów i PÓŁPRAWD. Niektóre z przytoczonych rzeczy są mitami, niektóre polprawdami (a często też nadinterpretacjami). W każdym micie jest trochę prawdę, co jednak nie czyni, że jako taki jest prawda.

   • Ale jakoś dziwnie się prześlizgnęłaś nad tematem białych w obozach. Masz coś do powiedzenia na temat takich miejsc, jak coronation park? Podobno w takich warunkach (łatwo znaleźć zdjęcia z tego, co tam siędzieje) żyje kilkaset tysięcy ludzi, a 300 tys. białych dzieci nie ma dostępu do edukacji. To też mit, czy półprawda? Spójrzmy prawdzie w oczy. W RPA mamy do czynienia z rasistowskim systemem społeczno-politycznym. Ten kraj zasługuje na międzynarodowe potępienie i sankcje, jak za czasów apartheidu.

    • Sa takie miejsca ale na pewno nie jest to 300 tys białych dzieci. Białych w RPA jest ok 5 milionow, 300 tys dzieci oznaczałoby, że jakieś 15% albo i wiecej białej ludności (bo te dzieci maja rodzicow i dziadkow) tak zyje, a to byłoby po prostu widać.
     Spotkałam się z liczba 400 tys ludzi, ale są to dane szacunkowe i nawet te uważa się za zawyżone (pewnie by się to przekładało na jakieś 100 tys dzieci, bo bieda dotyka też ludzi starych, a dzietnosc białych w RPA jest dużo niższa niż czarnych, niech mnie nawet ktoś posądzi o rasizm, ale to prawda).
     Wiec tak, to tez jest polprawda. Na pewno są w RPA ubodzy biali, ale procentowo jest ich dużo mniej niż ubogich czarnych. Większości białych żyje się dużo lepiej niż czarnym, pośród których dopiero zaczyna się tworzyć klasa średnia (w niekoniecznie chlubny i właściwy sposob).
     Co do rasizmu w RPA to zgadzam się, jest i ma się dobrze, cała polityka BEE (pisałam już na ten temat, jak poszukasz to znajdziesz) to rasizm.
     Jednym mitem nie da się walczyć z innym mitem, a to robią białe środowiska ekstremalne. Daleka jestem od gloryfikowania RPA, ale naprawdę, nie jest tu tak źle jak się w wielu miejscach przedstawia.

 3. Z mojego skromnego doswiadczeńia to przede wszystkim b tani kraj, dla Europejczyka ceny sa śmieszne , a nawet dla tańszych Europejczyków – Polaków .. 😉Bilety podróżne ,restauracje nawet w Sandot są tanie jak nigdzie na świecie , przy jednak wysokim poziomie usług i dobrej infrastrukturze. Jak zwykle najwiecej dopowiedzenia omprzestepczosci maja ci co nigdy tam nie byli, uważam ze turysta nie jest zagrożony , natomiast mieszający na stałe maja gorszy komfort sadzac po drutach kolczastych i pod prądem dosłownie wokół każdego domu ! Co było dla mnie szokiem …

 4. Yeap – Ten raport niezależnej organizacji to też fikcja :Genocide Watch w ub. miesiącu podniosło poziom alertu dla RPA do szóstego stopnia w ośmiostopniowej skali. Jest to faza planowania i przygotowywania procesu zagłady. Poziom ósmy to już jest stwierdzenie ludobójstwa po fakcie”

  • Sebastianie – przeczytaj jeszcze raz moj post, szczegolnie te czesc w ktorej pisze o morderstwach burow, moze zrozumiesz o co mi chodzi. O tym, ze Genocide Watch oglosilo 6 stopien, slyszalam juz kilka lat temu. Wiec albo Twoja informacja jest nieaktualna i ten stopien zostal ogloszony lata temu (i pozostaje bez zmian) albo Genocide Watch waha sie pomiedzy 5 i 6 – czyli oglasza 6, a pozniej cofa i znowu oglasza. Co do wiarygodnosci Stantona (zalozyciela Genocide Watch) jest wiele watpliwosci – chpc z cala pewnoscia ten czlowiek ma dobre intencje. Jesli przejrzysz mojego bloga nieco dokladniej, zauwazysz ze nie gloryfikuje RPA, pisze o wielu problemach tego kraju, takich jak korupcja i straszliwiue niski poziom edukacji (same w sobie juz prawie recepta na porazke). Ale wiekszosci bbialych w RPA dalej zyje sie tu bardzo dobrze, czego przykladem jest np rodzina mojego meza i moi znajomi – ktorzy nie planuja emigracji (przynajmniej nie w najblizszych latach).

 5. Wybory już zakończone. tak naprawdę tocieszę się z wyników. Szkoda że w Polsce nie mamy tej klasy polityków jak w RPA. Najgorszy był Wałęsa. Pod pseudonimem „Bolek” kablował wszystkich opozycjonistów i wszedł do współpracy z komunistami. Powstał w ten sposób system mający na celu prześladowanie obywateli. Za to następni nasi prezydenci nie byli lepsi. Kaczyński świętej pamięci może miał dobre plany, ale był za głupi. Za to obecna ekipa zadłuża nasz kraj 100 miliardów dolarów rocznie i nic sobie z tego nie robi. Kraj upada. W RPA jest inczej. Mają polityków rangi Nelsona Mandeli albo Mbeki. Zuma to też bardzo mądry człowiek. Taki zwykłyTusk nie podskoczy.
  Najgorzej mnie wkurza,kiedy ludzie mówią że politycy w RPA są bez wykształcenia. Może Zuma nie ma wykształcenia, ale nie możemy tego powiedzieć o innych. Dodała bym więc jeszcze jeden mit. W Polsce wierzy się że politycy w RPA są prostakami i że system nauczania jest niższy niż w Polsce. To jest mit, który musimy zwalczać. Możecie sprawdzić, uniwersytet Jagieloński jest na 550 pozycji w świecie. Ale to Jagieloński. Inne są jeszcze głębiej.

  • Prosze, nie podszywaj sie nastepnym razem pod moja nazwe uzytkownika i pod moja strone, bo to nie ma sensu.
   Nie edytuje komentarzy, bo kazdy ma prawo pisac to co chce, ale podawac sie za kogos innego to juz nie ladnie.
   I bardzo latwe dla mnie w edycji, co zapewne widzisz.
   Mandela niestety juz nie zyje, Mbeki odszedl od polityki.
   A co do madrosci prezydenta Zumy to wybacz, mam inne zdanie, wystarczy chyba przejrzec moje wpisy.
   Mam wrazenie, ze pod roznymi nazwami prowadzisz jakas dziwna krucjate – nie bardzo wiem jaka i po co, no ale masz prawo.

 6. Dopiero teraz dotarłam do tego wpisu. Co do edukacji – nie tyle jest kiepska, co ludziom po prostu nie chcę się uczyć i studiować. Kiedy mówiłam swoim znajomym – dodam, że byli to biali mieszkańcy , że skończyłam 3 różne kierunki studiów, patrzyli na mnie niemal jak na UFO. Oni wolą pójść na siłownię, poleżeć na słońcu lub spotkać się w restauracji ze znajomymi. Co do przestępczości – jest źle, a nawet bardzo źle. Każdy z moich znajomych miał złe przejścia z murzynami, wliczając w to mnie samą – kiedy w biały dzień w centrum miasta pewien murzyn chciał mi wyrwać telefon przez lekko uchylone okno w samochodzie. No ale to jest chyba cena za mieszkanie w tak słonecznym i pięknym kraju…

  • To dwie odrebne sprawy – brak checi do nauki nie dotyczy jednak tylko czarnych, bo spotkalam bardzo wielu bialych ktorzy nie skonczyli studiow, bo nie musieli. Apartheid gwarantowal im dobra prace. Teraz musza wspolzawodniczyc o prace z czarnymi i nie zawsze wygrywaja… Co do poziomu nauki – w townships jest naprawde zly, tam po prostu nie ma kto uczyc. Najgorsze jest to, ze zamiast rozwiazac problem, rzad obniza standardy na maturze, tak, ze w sumie wyglada to jako tako. A w rzeczywistosci ludzie po maturze maja tu problem z dodawaniem i odejmowaniem nie mowiac o mnozeniu czy procentach.
   Przykro mi, ze mialas zle przejscia z czarnymi – mnie na szczescie nic zlego nie spotkalo.

 7. Cieszę się, że przeczytałam Twój wpis. Prawda jest taka, że mity łatwo się tworzy, a ich odkłamywanie zajmuje później mnóstwo czasu i energii osobom walczącym o prawdę i przedstawianie rzeczywistości taką, jaką jest. Doceniam Twoją mrówczą pracę. Pozdrawiam!

 8. Fajnie o tym napisałaś! Na mnie też ludzie patrzyli z przerażeniem, gdy oznajmiłam, że wyjeżdżam do RPA, i prorokowali, że spotkają mnie tu same straszne rzeczy. Póki co (odpukać) mieszka mi się tu bardzo dobrze. Jasne, że rzeczywistość bywa czasem smutna bądź niepokojąca, ale nie jest to reguła, no i w którym kraju rozwijającym się jest różowo?? Polska 25 lat po wyjściu z komuny też przecież nadal ma swoje ciemne strony.

  • Dokładnie – moim zdaniem żyje się tu lepiej niż w Polsce. Bezrobocie w RPA jest raczej strukturalne i wynika często z braku kwalifikacji. W końcu na farmach i w kopalniach nie może pracować nieskończona ilość mało wykwalifikowanyc osób. W Polsce na odwrót – pracy po prostu nie ma.

   • Obecnie pracy jest nadmiar – dlatego nasze ulice zapełniły się Ukraińcami. Od kilku lat panuje rynek pracownika, a o wykwalifikowanych programistów i analityków firmy walczą jak lwy.

 9. Nic ująć I mało co dodać. Bardzo trafny wpis.
  Dodam tylko, że ludzie w Polsce myślą że Murzyni są bez edukacji. To jest mit numer 6.
  No może nasz kochany Jakub nie ma za dobrej edukacji, ale to nie świadczy o całej ludności. Teraz Murzyni garną się do nauki. Pamiętam pare lat temu stratowali kobietę na uczelni, bo wszyscy pchali się do wiedzy. Ale o tym media nie piszą. Łatwiej napisać że edukacja jest tam bardzo marna.
  Kolejny mit, to „Ekonomia Upada”.
  Biali cieszą się, kiedy coś dzieje się nie tak z ekonomią, wtedy mówią „kiedy my byliśmy u władzy, było dużo lepiej”. Tym czasem, dochód narodowy RPA stale się powiększa. Co prawda, RPA już nie jest największą ekonomią w Afryce. Pobiła ich Nigeria, ale to nic nie zmienia. RPA jest potęgą ekonomiczną. Nawet Polska nie równa się. A w Polsce cały czas sieją propaganda że w RPA bieda.
  W kościołach zbierają pieniądze dla Murzynów.
  Ale na dzień dzisiejszy, chwała Nigerii, Nigeria, najbogatsza w Afryce, pobiła RPA

  • Dawid – masz rację, tych mitów jest strasznie dużo. Co do organizacji NGO to uważam, że przynoszą więcej szkody niż pożytku, ich rolą powinno być krzewienie wiedzy (głównie na temat higieny) a nie zbieranie datków, bo te i tak trafiają do niewłaściwej kieszeni. Nawet ciuchy i jedzenie lądują później na straganach, oczywiście wcale nie tych najbiedniejszych ludzi, bo ci straganów nie posiadają…

   • Wydaje mi się że w RPA jest dużo lepszy poziom edukacji. Większość polskich polityków ma tylko podstawowe wykształcenie. Jest taki film na Youtube, gdzie cytowane są wypowiedzi naszych polityków. Okazuje się, że ci ludzie nie mają podstaw ze szkoły podstawowej, zapadło pytanie, jak oni zdali maturę. Wydaje mi się że jest to klika kryminalistów, którzy ciągną ze społeczeństwa ile się da. Potem przychodzą wybory, następna banda dochodzi do żłobu, i kradnie jeszcze więcej. W RPA ludzie otwierają swoje biznesy I nie boją się prześladować ze strony rządu, tak jak to ma miejsce w Polsce.
    U nas od razu musisz płacić ZUS I podatki. Do wszystkich cen doliczany jest VAT, a to jest aż 23%. Powstała specjalna policja do ścigania osób próbujących otwierać biznesy. W RPA rząd dobrze sobie zdaje sprawę że takie napastowanie małych biznesów przynosi tylko deficyt budrzetowy I ludzie zaczynają emigrować do Afryki. Teraz w Polsce jest propaganda odnośnie Ukrainy, nasz rząd chce to zrobić naszym problemem. Możemy się spodziewać następnych podwyżek podatków, bo za Ukrainę ktoś musi płacić. Jak się wkurzę, wyjadę do Afryki.

    • Co do poziomu edukacji w RPA to jest ona na kiepskim poziomie. Fakt, wielu czarnych zdolalo juz zdobyc wyksztalcenie, ale dla wielu nadal jest to nieosiagalne. Poziom wyksztalcenia rzadu w RPA jest zdecydowanie nizszy niz w Polsce, wystarczy spojrzec na prezydenta. Natomiast masz racje co do biznesu, bardzo latwo tu otworzyc firme, wladze generalnie nie „przeszkadzaja”. RPA to na razie jedna wielka niewiadoma jesli chodzi o losy tego kraju. Ale na pewno nie jest to czarna Afryka opanowana przez mafie. Co do emigracji do RPA, wcale nie jest latwo sie tu urzadzic…

     Sent from my iPhone

     >

     • Jak to możliwe, w RPA kiepskie wykształcenie a takie osiągnięcia? RPA produkuje uzbrojenie, miała rakiety balistyczne, bomby atomowe, wygrała wojnę z ZSRR, ma wiele wynalazków, jak scanner CT. Ma wielkie osiągnięcia w finansach. Spece z RPA wiedzą jak inwestować, przykładem jest SAB mający browary w Polsce, Old Mutual i tym podobne. Tym czasem w Polsce nie prodkuje się nic swojego. Ludzie uciekają z Polski i nikt nie chce zatrudniać naszych inżynierów. W RPA jeszcze zatrudniają, bo nie znają prawdy o naszym kraju. Nie będę się spierał. W RPA nie byłem, i nie jestem ekspertem. Nie skończyłem studiw, jestem obywatelem z niskiej klasy społecznej. Niedawno Tusk ukradł moją emeryturę i myślę o emigracji z Polski. Znam język niemiecki i angielski, chyba pojadę do RPA albo do Anglii. Ale widzę że zaczynasz nas kłamać. Sama piszesz że w Angli Jechałaś na miotle, a masz pewnie dyplom w projektowaniu rakiet kosmicznych. Moja znajoma skończyła politechnikę w Rzeszowie i jest konstruktorem samolotów. W Anglii pracuje na maszynie numerycznej. Do takiej pracy wymagany jest kurs, który trwa 2 tygodnie.
      Nadchodzą święta, może warto jest pomodlić się i zrobić rachunek sumienia?
      Potem proszę obejrzeć filmik https://www.youtube.com/watch?v=c0jIdgyTACI&feature=c4-overview-vl&list=PL1cAturoTLPMzClSOrjxv9BD3_jJdAOj-

      Jest jeszcze artykuł: http://www.bibula.com/?p=13674

      Proszę, z ręką na sercu, powiedz nam, czy te materiały kłamią?

      Mnie się wydaje że MaX Kolonko pomylił się, kiedy powiedział że o morderstwach farmerów nie słychać poza RPA.
      To właśnie jest odwrotnie. Obywatele RPA o nich nie wiedzą, bo każda mała miejscowość ma swoją lokalną gazetę. Kiedy jest morderstwo farmerów, pisane jest to w tej lokalnej gazecie, ale nikt nie pisze o tym w gazetach wydawanych w całym kraju. Gazety w RPA są własnością ANC.

     • Janie, ja tego typu artykuly juz skomentowalam, piszac wpis, ktory komentujesz. Sa polprawdami. Morderstwa na farmach to fakt. Ale nie sa pomijane przez media, pisze sie o nich tak jak i o innych – takich jak np. morderstwach i gwaltach na dzieciach. Przestepczosc w RPA dotyka nie tylko farmerow, ofiarami sa zazwyczaj inny czarni.
      Co do osiagniec RPA, mam wrazenie, ze oczekujesz pochwaly apartheidu, dlatego, ze pozostawil pozytywna spuscizne w postaci infrastruktury oraz osiagniec technicznych. Rownie dobrze mozna by chwalic doktora Mengele w kwestii medycyny – firma Bayer byla z nim scisle zwiazana i zapewne lykajac aspiryne tez korzystamy z jego dorobku.

 10. Potwierdzam, nie taki diabeł straszny 🙂
  Pomijając niektóre kwestie mieszka nam się tu bardzo dobrze. Niesamowicie przychylni ludzie wokół. Piękny kraj, idealny zwłaszcza jeśli ktoś lubi zwiedzać, podróżować. No i dużo słońca 🙂

  Pozdrawiam Aga,
  Ciekawie napisane!

 11. Demonizowanie Afryki …i dopowiadanie historii jest dość powszechne i wynika z niewiedzy, braku zainteresowania a najczęściej poprzez media…zanim tu przylecieliśmy (a mieszkaliśmy w Australii) ludzie cześciej nam “współczuli”z powodu wyjazdu!na pytanie: “dlaczego”?padały właśnie przeróżne mity wyssane z prasy:)telewizji i wyobraźni

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s